Essensterapi
“For at skabe forandring må vi blive bevidste om kroppens sansninger og om, hvordan kroppen reagerer på verden omkring os.”
– Bessel van der Kolk
“For at skabe forandring må vi blive bevidste om kroppens sansninger og om, hvordan kroppen reagerer på verden omkring os.”
– Bessel van der Kolk
Jeg skal ikke langt ind i den første samtale med et menneske, før det begynder at vise sig, hvad der ligger bag den utilfredshed, utilstrækkelighed eller stress, de går med.
Selvom de ét eller andet sted godt ved, der er en sammenhæng, har de svært ved at ændre det. Fordi – som de siger – de ikke bare kan stoppe med at få enderne til at nå sammen, er bange for ikke at blive bakket op, eller fordi de ikke ved, hvad de skal gøre i stedet for.
Jeg forstår godt, at kroppen er presset.
For er man nødt til at fortsætte med noget, der ikke fylder en op, føles forkert eller for meget, er nervesystemet udsat for det største pres, man kan tænke sig – der er ingen udvej.
“Traumets essens er frakoblingen fra os selv. Heling er at vende tilbage til os selv.”
– Gabor Maté
Jeg bruger citatet fra den internationalt anerkendte læge, forfatter og ekspert i traumer, stress og sammenhængen mellem krop og sind, for at understrege alvoren, men også for at vise, at der ikke findes nogen smukkere vej til heling af utilstrækkelighed og stress, end vejen hjem til os selv.
I det øjeblik, du mærker hjertebanken, svedige håndflader og en knude i maven, er det afgørende, om du kan blive i dig selv og ikke lade kroppens reaktioner tage dig med derud, hvor de værste forestillinger om din egen fiasko og værdiløshed hersker.
Jeg møder folk, der på den ene side har brug for at finde roen i sig selv og på den anden side er bange for at komme til at kede sig og miste kreativiteten. Det fortæller mig, at den ro, vi taler om, ikke er helt den samme.
Jeg taler nemlig om at kunne bevare roen indeni, selvom tingene ikke går som håbet, mens de taler om den ro, man kan finde i det velkendte og ved at undgå udfordringer.
Hvis målet ikke er at undgå at blive udfordret, men at kunne bevare sig selv, mens man er i det, må man vide, hvordan man møder kroppens kræfter. I nuet vil kroppen altid søge den løsning, der skaber ro med det samme, så man får sagt nej til en opgave, man egentlig gerne vil have haft – eller ja, til en anden, alene fordi, man ikke kan sige nej.
Ja – så er Essensterapi en mulighed for dig.
Kroppen ved, hvad den reagerer på.
Når vi zoomer ind på reaktionen på en bestemt tanke, situation, relation eller erfaring, kan vi arbejde med den dér, hvor den faktisk viser sig – i kroppen.
I det øjeblik, du mærker hvad spændingen i skulderen eller presset i brystet handler om, er du færdig med at gætte.
Du mærker præcist, hvor du ikke føler dig sikker nok, eller tilstrækkelig kompetent.
Mere skal vi ikke vide, for det er denne energi i dit system, vi skal have opløst for at du kan træde helt derind i din kerne, hvor spørgsmålet om tillid og kompetencer er ophævet. Når frakoblingen er opløst, vil du vide, at du ikke skal besidde alverdens færdigheder for at kunne klare dig. Du ved det vigtigste, nemlig: du kan gøre det, der skal for at komme hel og sikkert igennem udfordringen.
Her kan du læse mere om NeuroRelease* metoden, som bearbejder energien i følelserne og fornemmelserne i kroppen, så sikkerheden på dig selv kan fylde og være den, der skaber dine tanker og følelser fremover.
*NeuroRelease hed oprindeligt Chok Release.
Beskyttelsen kan med tiden blive så selvfølgelig, at du tænker:
Sådan er jeg bare.
Jeg tager ansvar. Jeg sørger for de andre. Jeg undgår konflikter. Jeg bliver påvirket af, hvad andre tænker.
Men noget af det, vi oplever som personlighed, kan også være noget, kroppen har lært som nødvendigt for at være tryg.
Her ligger der et paradoks.
Kroppen forsøger at beskytte det sårbare i dig ved at begrænse, hvad der føles trygt at gøre, sige og mærke. Men den omsorgsfulde beskyttelse kan paradoksalt nok få frygten til at fylde mere og mere.
Det kan vise sig som tankemylder, dårlig søvn, uro, angst, anspændthed og påvirke både humør og energiniveau.
Og ofte kommer vi til at gøre endnu mere af det, vi oprindeligt har lært, giver os tryghed: arbejde mere, give mere, tilpasse os mere eller kæmpe endnu hårdere for at blive set og forstået.
Det, der skulle beskytte dig, kan dermed komme til at fastholde dig.
Essensterapi handler om at kunne være dig selv og være i forbindelse med andre.
Dit mål kan f.eks. være:
Når forventningspresset slipper grebet i dig, bliver der plads til mere ro, klarhed og dine egne tanker.
For mig handler Essensterapi i sidste ende om at nå ind til oplevelsen af at være nok, som den du er – også når du vælger noget andet end det, der forventes af dig.
Klienterne siger
{…At komme til dig – den første gang og de efterfølgende, hvis jeg med ord skal beskrive det, det føles så rart, trygt, roligt, afslappende, tør åbne op, kunne blive ved – det du gør kan noget ud over det sædvanlige og jeg vil klart bruge dig, henvise til dig hvis andre kunne have brug for at kigge indad i rum med dig!…}
Flemming Andersen
1996: Psykomotorisk Terapeut, dap
2005: Kranio Sakral Terapeut, RAB
2019: NeuroRelease Master v/Nadia Ferhat
2021: Psykosomatisk traumeterapeut v/Mygind Institute
Se også mit foredrag “Sådan arbejder kropsterapeuten med det, der er svært”
Du skal ikke på forhånd vide, hvor du gerne vil hen, eller hvordan du gerne vil være. Det viser sig gennem vores samarbejde.
Essensterapi er en samtale, hvor kroppen får lov til at fortælle det, ordene ikke altid kan. Med NeuroRelease arbejder vi med de reaktioner i nervesystemet, der holder dig fast, så der bliver mere frihed til at mærke og handle ud fra dig selv.
Hvis du kan genkende noget af det, er du velkommen til at booke en gratis 30 minutters afklarende samtale, hvor vi taler om din situation og om, hvordan jeg kan hjælpe dig.